Tartu ülikool arendab rasedustüsistusi ennustavat testi

Tartu ülikool arendab Quattromedi abiga lapseootel naistele mõeldud analüüsi, mis ennustaks juba raseduse algusjärgus hilisemate raseduskomplikatsioonide teket.

tervis.postimees.ee vahendusel

«Quattromedi abiga oleme arendamas välja sellist rasedatele mõeldud multimarker ema vereseerumil põhinevat analüüsi, mille eesmärgiks oleks siis tuvastada üsna varakult, raseduse algusjärgus, kas midagi platsenta arengus või ema tervises võiks viidata sellele, et raseduse teisel poolel tekivad komplikatsioonid,» rääkis TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi professor Maris Laan «Aktuaalses kaameras».

TÜ kliinikumi naistekliiniku arst-õppejõud Kristiina Rulli sõnul on perinataalse suremuse näitajad Eestis head, kuid nii ema kui lapse tervise osas on veel arenguruumi.

Ta märkis, et rahul ei olda praegu just sellega, et arstid ei näe veel ette, et ühel või teisel juhul kujuneb raseduse ajal mingi probleem.

Et rasedusaegseid haigusi ja tüsistusi võimalikult varakult avastada ja võimalusel ennetada, on praeguseks uuritud 4500 inimest, kelle hulgas on nii rasedad, rasedust planeerivad naised kui ka viljatusmuredega naised ja mehed.

Originaal artikkel: http://tervis.postimees.ee/3166483/tartu-ulikool-arendab-rasedustusistusi-ennustavat-testi