II MHT kohvihommik – “Tudengid kui patsiendid – tervishoiuvaldkonna tudengite kaasamine tootearendusprotsessi” 19/10/2023

2023. aasta teine EIT Health Morning Health Talks Tartu toimub 19. oktoobril kell 10:00-12:30 hübriidse kohvihommikuna. Üritus keskendub (tervishoiuvaldkonna) tudengite kaasamisele (digi)tervise idufirmade uuringutesse ja valideerimisprotsessidesse.

Kuupäev/kellaaeg: 19/10/2023 @ 10:00-12:30 EEST (Zoomis algus 10:30)
Asukoht: WAF Lounge (endise lokaali “Suudlevad tudengid” (praeguse “The Irish Embassy”) II korrusel, Raekoja plats 10, Tartu)/Zoom veebikeskkond
Registreerumine: https://forms.gle/a4Lz3FAoNJLvx5FH9
Ürituse keel: ettekanded inglise keeles; arutelupaneel eesti keeles
Kontakt: ">

Erinevatel põhjustel võib idufirmadel olla keeruline leida piisavalt suuri või muul moel sobivaid testgruppe, et oma rakendust või toodet testida ning saada samal ajal relevantset tagasisidet. Seetõttu võib mõnel juhul olla lihtsam kasutada testimisprotsessis patsientide asemel tudengeid. Tuleval kohvihommikul süveneme lähemalt tudengite kaasamise protsessi – uurime, mis põhjustel on tervishoiutudengitel oluline täpsemalt mõista patsiendi perspektiivi, mis olukordades saab või peaks tudengeid valideerimisel kaasama ja millistes mitte, mis on tudengite motivatsioon sellistes protsesside osaleda. Ka kaks Eesti idufirmat – Therasync ja Lifeyear tutvustavad oma kogemusi ning jagavad põhilisi õppetunde tudengite kaasamisest tootearendusprotsessis.


Päevakava

10:00-10:30 – Saabumine, kohv

10:30-10:35 – Sissejuhatus

10:35–11:05 – Timothy Aungst, PharmD (Massachusetts College of Pharmacy and Health Sciences) – “Digitervise ja ravimirežiimi järgimise toomine klassiruumi”

Selles esitluses uuritakse digitaalse tervise ja ravimirežiimi järgimise õpetamist tervishoius. Ettekandes räägitakse õppevormis tehtud ravimirežiimi järgimise katsetest, kus kasutatakse ravimite järgimise rakendusi või seadmeid, ning näidatakse, millised õpetustehnikad võivad aidata parandada tudengite arusaamist patsientide tegelikest väljakutsetest. Lisaks räägitakse sellest, kuidas digitaalsete tervisealaste teadmiste edastamine võimaldab tudengitel objektiivseid andmeid tõhusamalt patsientide ravis rakendada.

11:05-11:25 – Dr Ann Leen Mahhov (Therasync) – “Inimesekeskne tervishoid: miks on arstitudengid tulevaste toodete kujundamisel olulised”

Oma ettekandes käsitleb Ann Leen Mahhov Therasynci kogemuse põhjal arstitudengite kaasamist tootearendusprotsessi. Ta jagab ka peamisi õppetunde eksperimendist, mis parandaks tudengite ja ettevõtete vahelist koostööd.

11:25-11:45 – Kerli Kustola (Lifeyear) – “Lifeyear mobiilirakenduse testimine Tartu Ülikooli arstitudengitega”

11:45-12:30 – Paneeldiskussioon:

  • Ann Leen Mahhov (Therasync)
  • Kerli Kustola (Lifeyear)
  • Joel Starkopf (Tartu Ülikooli Kliinikum)
  • Marit Kiljako (Tartu Tervishoiu Kõrgkool)
  • Caro Kristiine Kallas (Tartu Ülikool)
  • Moderaator: Jaanus Pikani

Ettekandjad ja panelistid

Dr Ann Leen Mahhov on perearst ning idufirma Therasync tegevjuht ja asutaja. Therasync on tervisetehnoloogia idufirma, mis kasutab tehnoloogiat vaimse tervise teenuseosutajate töö optimeerimiseks ja annab patsientidele võimaluse võtta oma tervenemisteekonnal aktiivne roll. Sel kevadel viis Ann Leen läbi uurimuse Therasynci prototüübiga, kaasates meditsiini- ja õendusüliõpilasi, kes käitusid vaimse tervise probleemidega patsientidena. Ann Leeni unistab, et meditsiinitöötajad oleksid rohkem terviseinnovatsiooniga seotud. Seetõttu soovib ta tervisetehnoloogia maailma (tulevastele) arstidele võimalikult varakult tutvustada.

Professor Joel Starkopf lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 1991. aastal, aasta hiljem anestesioloogia ja intensiivravi internatuuri. Doktoritöö väitekirja kaitses ta aastal 1997. Aastatel 2001–2021 oli professor Starkopf anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja Tartu Ülikooli Kliinikumis ning alates 2001. aastast on ta anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja Tartu Ülikoolis. Aastatel 2009–2015 oli ta Tartu Ülikooli arstiteaduskonna dekaan, aastatel 2016–2021 meditsiiniteaduste valdkonna kliinilise instituudi juhataja. Professor Starkopf on ajakirja Eesti Arst teadustoimetaja, Eesti Teadusagentuuri teadustaristu hindamiskomisjoni liige ning Eesti Haigekassa ravikvaliteedi indikaatorite nõukoja esimees, lisaks mitmete teiste erialaseltside ja -komisjonide liige.

Dr. Jaanus Pikani  on erinevate Euroopa riikide ja piirkondade tervise- ja biomajanduse kogukondadest koosneva tervise ja biotehnoloogia metaklastri organisatsiooni ScanBalt BioRegion esimees. Jaanus on Tartu Biotehnoloogia Pargi asutaja ja juhatuse liige. Ta on olnud praktiseeriv kirurg pea- ja kaelapiirkonna onkoloogia alal, Vähikeskuse ja Tartu Ülikooli Kliinikumi juhataja, Sotsiaalministeeriumi kantsler ja Eesti presidendi kabinetiülem.

Kerli Kustola on Tervise/MedTech iduettevõtte Lifeyear tootejuht, sooviga anda patsientidele võimalus ja parandada ravi tarkvara kui meditsiiniseadme (SaMD (software as a medical device)) lahenduste kaudu. Kerli varasem kogemus on olnud arendusprojektide juhtimine ja bioprinterite tootmine Rootsi kasvuettevõttes CELLINK/BICO.

Marit Kiljako on Tartu Tervishoiu Kõrgkooli juhtivlektor. Ta on lõpetanud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õe eriala ja Tartu Ülikooli terviseteaduse magistriõppe. Õppejõu tööd teeb ta alates 2007. aastast. Lisaks praktiseerib jätkuvalt õena SA TÜK-s. Marit naudib igapäevast õppetööd ja õppetöö arendust ning peab väga oluliseks kliinilise praktika ja teooriaõppe integreerimist.  

Timothy Aungst, PharmD, on farmaatsiapraktika dotsent ja kliiniline proviisor. Ta on läbinud kliinilise koolituse ambulatoorse ravi alal, keskendudes kardioloogiale ja kardiometaboolsetele seisunditele, lisaks geriaatrilisele ravile. Viimase kümnendi jooksul on Timothy keskendunud tehnoloogia rollile kliinilises hoolduses. See on hõlmanud mobiilsete meditsiinirakenduste hindamist ja raamistike loomist kliiniliselt oluliste mobiilsete tervisetööriistade tuvastamiseks. Ühendades oma kliinilised teadmised digitaalse tervisealaste teadmistega, on temast saanud juhtiv teemaekspert nutikate ravimite, digiteraapiate, digiravimite ja patsientide kaugjälgimise integreerimisel ning patsiendiravi digitaliseerimisel.

 

EIT Health Morning Health Talks (MHT) on piirkondlik arutelude ja võrgustike loomise platvorm, mille eesmärk on RIS-i piirkondade tervishoiualase innovatsiooni-ökosüsteemi kujundamine ja parandamine.