4. EIT Health BioInnovation Day tudengihäkathonil lahendasid 11 meeskonda tervise- toidu- ja biotehnoloogia väljakutseid
Kolmapäeval, 20. Oktoobril lahendasid tudengid Tartus juba 4. korda toimuval BioInnovation Day häkathonil erinevaid tervise-, toidu- ja biotehnoloogia sektori väljakutseid ning andsid oma olulise panuse, et muuta maailm tervemaks, õnnelikumaks ja jätkusuutlikumaks paigaks.
Osalejad kaasati kohe päeva alguses aktiivselt kaasa mõtlema- ja rääkima, kui Triin Kask (Metatellus, Asutajate Selts) ärgitas kuulajaid Disainmõtlemise töötoas põhjalikult analüüsima oma äriidee aluseks olevat probleemi, et selle abil leida oma idee tegelik potentsiaal. Kui osalejate mõtteprotsess oli juba täiskäigule lülitatud, oli aeg panna töötoale punkt, et tiimid saaksid omavahel edasist plaani arutama ja oma ideed arendama hakata. Enamus tiime oli juba eelnevalt moodustatud, ning kohapeal ilma meeskonnata osalejatest sai koostatud uus, üheteistkümnes tiim, kes said võimaluse päeva jooksul uus ja värske idee nullist üles ehitada. Tiimidel olid nõuga abiks mentorid, kogenud eksperdid erinevatest valdkondadest, kes nügisid osalejaid mõtlema ka ebamugavatele küsimustele, võtsid vajadusel liialt suureks paisunud hoogu maha või hoopis andsid õigete küsimustega mõtetele uut hoogu.
Pärast mitmetunnist intensiivset tööd ideede kallal kogunesid osalejad taas kokku, et kuulata Norman Vesteri, Communicare asutaja lugu õpilasfirma teekonnast – nii võitudest kui raskematest hetkedest. Esitluse lõpus jäi siiski kõlama motiveeriv soovitus mitte karta tagasilangusi, sest arenemiseks on vaja õppida ka vigadest.
Päevale pani vägeva punkti pitchimisvõistlus, kus 11 tiimi esitasid veenvalt oma ideid, mis olid mõeldud lahendama tervise- toidu – ja biotehnoloogia väljakutseid nagu varajase diagnoosimise ja ennetamise rakendused, jätkusuutliku toidu- ja põllumajanduse arendamine või uute biopõhiste materjalide loomine. Kuigi nii mõnedki tiimid osalesid sellisel üritusel esimest korda, olid kõik ettekanded kaasahaaravad, kantud maailmamuutmise energiast.
Võistlusel jagati välja ka auhindu, et motiveerida tiime äriideega süvenenumalt tegelema.
EIT Health 500 eur auhinna võitis tiim TYK-Map, kel oli idee luua tehniline lahendus, mis aitaks nii külastajatel kui haiglatöötajatel paremini orienteeruda moodsates kuid ülikeerulistes haiglahoonetes.
EIT Food 500 eur auhinna võitis tiim FunGiT, kelle plaan oli arendada põllumajanduses välja seentepõhised biotõrjevahendid alternatiivina keemilistele pestitsiididele.
Esimese edasipääsu EIT Health Innovation Days Euroopa finaali võitis tiim Microns, kelle plaan on arendada haiguste tuvastamiseks mikronõeltega plaaster, kasutades antikeha-antigeeni reaktsiooni.
Ürituse lõpus anti osalejatele ülesanne leida oma tootele potentsiaalsed tarbijad ning koguda nende tagasisidet. Nimelt on nädala pärast, 27. Oktoobril toimumas BioInnovation Days esimene järelüritus, kus on võimalik tiimidel kasutajate tagasiside ning mentorite abil ideid edasi arendada ning kuulata ettekandeid valdkonna ettevõtjatelt ning investoritelt. 3. Novembril toimub seeria teine ning viimane järelüritus, kus toimub ka liftikõne töötuba ning õhtu lõpetab liftikõnede võistlus.
Pildid tegi Andres Vaher