Tartu i-Days 2022 tudengihäkathonil lahendasid 10 meeskonda tervise-, toidu- ja biotehnoloogia valdkonna väljakutseid
4.-5. novembril lahendasid tudengid Tartus juba viiendat korda toimuval i-Days häkathonil erinevaid tervise-, toidu- ja biotehnoloogia sektori väljakutseid ning andsid oma olulise panuse, et muuta maailm paremaks ja jätkusuutlikumaks paigaks.
Sel aastal modereeris kahepäevast Tartu i-Days üritust Vaido Mikheim (Startup Estonia), kes tiheda programmiga häkatoni sujuvaks muutis ning kõikide osaliste meeleolu kõrgel hoidis.
Esimesel päeval said osalejad kuulata kahte toiduteemalist ettekannet: Tarmo Seliste tutvustas oma ettevõtet FudLoop, mille eesmärgiks on vähendada toidu raiskamist ning Rainer Kravets, Food Innovation Summit 2022 programmijuht, jagas oma teadmisi alternatiivsetest proteiinidest. Seejärel toimus tiimide moodustumine ning disainmõtlemise töötoa alguseks oli formeerunud kümme erinevat meeskonda.
Taavi Tamm (Startup Lab Pärnu) viis läbi väga kaasahaarava töötoa disainmõtlemisest, kus osalejad said kasulikke nippe ja teadmisi: kuidas analüüsida probleemi, leida üles klient, luua ja pakkuda väärtust, kaasata kogukonda jpm. Mõtlemapanevate praktiliste ülesannetega disainmõtlemise töötuba lõpetaski esimese i-Daysi päeva.
Teine päev algas osalejate jaoks terviseteemaliste ettekannetega. Merike Leego EIT Health esindajana tutvustas osalejatele, kuidas Euroopa Komisjon pakub toetust alustavatele innovaatoritele ning start-upidele. Ann Leen Mahhov inspireeris üritusel osalejaid oma kogemustega start-upi loomisest ja arengust TheraSynci näitel – keskkond, kus kohtuvad vaimse tervise probleemiga abivajaja ja tema ravimeeskond.
Oligi aeg käes, kus tiimid said hakata intensiivselt tööle, et arendada edasi oma ideed ning selleks olid neil abiks mentorid – kogenud eksperdid erinevatest valdkondadest, kes panid osalejaid mõtlema küsimustele, mille peale nad ise ehk polekski tulnud ning võtsid vajadusel ka liialt suureks paisunud hoogu maha või andsid seda hoopiski juurde. Sel korral olid tiime toetamas kümme suurepärast mentorit: Ann Leen Mahhov (TheraSync), Alo Lilles (TalTech), Elena Shkut (BioCC), Kadi Rammul (BioCC), Karl Rene Kõlvart (Solis BioDyne), Liina Joller-Vahter (Power Algae, Tartu Ülikool), Meelis Kadaja (Icosagen), Merike Leego (EIT Health), Rainer Kravets (Taimne Teisipäev) ning Viljam Viljasoo (Tartu Ärinõuandla).
Intensiivsele tiimitööle tegi vaheaja Vaido Mikheimi (Startup Estonia) töötuba liftikõnest, kus tiimiliikmed said lihvida oma idee esitlemise ning veenmisoskust.
Sellele järgnes veel veidi tiimitööd ja mentoriring ning lõpuks hakati tegema ettevalmistusi pitchimisvõistluseks. Kõik kümme tiimi pidid esitama kahe minuti jooksul veenvalt oma ideid ja lahendusi žüriile. Tiimid püüdsid lahendusi leida tervise- ja toiduvaldkonna probleemidele.
Kõik tiimid esitasid väga kaasahaaravad ja läbimõeldud liftikõned ning žüriil oli väga keeruline välja valida auhindade saajad. Žüriiliikmeteks olid sel korral Ann Leen Mahhov, Katrin Kaarna, Viljam Viljasoo, Sven Parkel ja Merike Leego.
Võistlusel jagati välja auhinnad, et motiveerida tiime äriideega süvenenumalt tegelema.
Edasipääsu EIT Health i-Days Euroopa finaali võitis tiim Männlich, kelle plaan on luua platvorm, mis on keskendunud meeste tervise edendamisele läbi võistluslike väljakutsete.
EIT Health 500 eur auhinna võitis tiim Care-Hand, kellel on idee luua tehniline lahendus liikumatute patsientide tõstmiseks voodilt kanderaamile, et vähendada õdede ja arstide füüsilist koormust.
EIT Food 500 eur auhinna võitis tiim OTOH, kelle eesmärgiks on arendada välja erinevaid õppimisvahendeid toiduohutusest (nt interaktiivsed online-koolitused), mis on suunatud just toiduga seotud ettevõtetele.
Viis tundi konsultatsiooni Tartu Biotehnoloogia Pargilt võitis tiim AllerGone, kes soovib välja töötada spetsiaalse toote kassidele, mis võimaldab vähendada allergilist reaktsiooni inimestel, kellel esineb kassiallergia.
Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi (EAÜS) ja Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi (BÜS) poolt valiti nende lemmik, kelleks osutus tiim BioModels.